Bakanlıktan Bal Tadında Teşvik!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan arıcılara %60 hibe desteği verilecek şeklinde açıklama yapıldı. Van Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından ‘Arıcılık Destekleri’ ile ilgili bir toplantı yapıldı. Bu toplantıda konuşan Gıda Tarım Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı Behçet, Bakanlık tarafından arıcılara %60 hibe desteği verileceğini belirterek, başvuruların ise 16 Temmuz 2017’de başlayacağını söyledi. Van’ın arıcılık potansiyeli yönünden Türkiye’nin en şanslı illerinden biri olduğunu belirten İsmail Hakkı Behçet, “Dört mevsimin bir arada görülebildiği ilimiz, farklı iklim özellikleri ve ekolojik havzaları ile arıcılık potansiyeli açısından ülkemizin en şanslı bölgelerinden biridir. Bu amaçla Bakanlığımız tarafından arıcılığa yönelik büyük destekler verilmeye devam ediyor” şeklinde açıklamada bulundu.

Destek verilecek alanlar tarımsal üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması, girişimciliğe teşvik edilmesi, üreticilerin gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda istihdama katkı sağlayacak arıcılıkta üretimin artırılması, kalitenin yükseltilmesi için arıcıların sıkıntılarını gidermeye çalıştıklarını aktaran İsmail Hakkı Behçet, şunları söyledi: “Destekleme tebliği kapsamındadır. % 60 hibeli destek verilecek. Arıcıların; Arıcılık Kayıt Sisteminde (AKS) kayıtlı, en az 30 arılı kovana sahip olan veya arı yetiştiriciliği konusunda eğitim aldığını belgeleyen kişiler desteklemelerden yararlandırılır. Destekleme alanları ise; bal süzme makinesi, bal eritme ve dinlendirme kazanı, sır alma teknesi, polen tuzaklı boş kovan, elektrik üreten güneş enerjisi sistemi, seyyar arıcı barakası, bal sağım çadırı malzemelerini içermektedir. Başvurular ise 16 Temmuz 2017 tarihinden itibaren bir ay boyunca süreyle devam edecektir. Kentte bulunan çok sayıda arıcının da katıldığı toplantı, yapılan bilgilendirmelerle sürdü.

Başvuru hakkında bilgi almak ve başvurular için gereken şartları öğrenmek için doğru uzmanlarla iş birliği yapabilirsiniz.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: