Teknoloji Üreten KOBİ’lere KOSGEB’den Tam Destek!

Her geçen gün hızla gelişen teknolojiye ayak uydurmak, teknolojinin sunduğu imkânlardan kolaylıklardan KOBİ’lerin de yararlanmasını ve gelişen çağda işletmelerinde yüksek teknolojiyle üretim yapmalarını hedefleyen KOSGEB KOBİ’lerin orta-yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında işbirliği yapmalarını amaçladıkları yeni bir destek programını hayata geçiriyor. Proje kapsamında KOBİ’lere üst limiti 1,5 milyon lira olacak şekilde destek verilecek.

İşbirliği Güç Birliği Destek Programı’nın startı verildi. 6 aydan 24 aya kadar verilecek destek programıyla KOBİ’lerin işbirliği-güç birliği anlayışıyla bir araya gelmesi hedefleniyor. Proje kapsamında KOBİ’lerin ortak tedarik, ortak tasarım, ortak pazarlama, ortak laboratuvar, ortak imalat, ortak hizmet sunumu gibi konularla orta-yüksek ve yüksek teknolojili üretim yapması hedefleniyor.

Programa başvuru yapacak KOBİ’lerin ortaklık modelleri için de bazı şartlar aranıyor. Buna göre, proje ortağı işletmeler mevcudiyetlerini koruyarak kurulacak işletici kuruluşa ortak olacak. Proje ortağı işletmelerin bir kısmı ya da tamamı kendilerini feshederek kurulacak işletici kuruluşa dâhil olacak. Ya da proje ortağı işletmelerin bir kısmı kendilerini feshederek ortaklardan birinin bünyesinde birleşmesi gerekecek. Ayrıca, proje başvurusunda, işbirliği-güç birliği amacı ile en az 5 işletmenin bir araya gelmesi şartı aranacak. Projenin, orta-yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında gerçekleştirilecek olması durumunda ise en az 3 işletmenin bir araya gelmesi yeterli olacak.

Proje kapsamında KOBİ’lerin hammadde, ara mamul, mamul, lojistik ve diğer hizmetleri daha hızlı ve ucuz tedarik edebilmeleri için ortak tedarik, üretim ve hizmet sunumu yapmaları konusunda desteklenecekler. KOBİ’lerin ürün ve hizmet kalitelerini yükseltmek, ulusal ve uluslararası pazar paylarını artırmak, marka imajı oluşturmak, uluslararası pazarın ihtiyaçlarına cevap vermelerini sağlamak amacıyla ortak pazarlama yapmaları teşvik edilecek.

Yine program kapsamında destek üst limiti ise 1 milyon lira olarak belirlendi. Bu tutarın 300 bin lirası geri ödemesiz olacak. Orta-yüksek ve yüksek teknoloji alanlarındaki ortak imalata yönelik projeler için ise destek üst limiti bir milyon 500 bin olarak belirlendi. Bu tutarın da 300 bin lirası geri ödemesiz olacak. Bu destekler bölgelere göre de değişiklik gösterecek.

Firmaların ürün ve hizmet standartlarını geliştirmeleri amacıyla ortak laboratuvar da desteklenecek konular arasında. Bunların yanı sıra müşteri istekleri ve pazarın talebi doğrultusunda ürün ve hizmet geliştirmeleri, ürettikleri ürün ve hizmetleri yeni pazarlara sunmaları amacıyla ortak tasarım ve maliyet düşürücü ve rekabet avantajı sağlayıcı nitelikteki projelerle orta-yüksek ve yüksek teknoloji alanlarında ortak imalata yönelik gerçekleştirilecek projeler desteklenecek.

Bu destek hakkında daha detaylı bilgi almak ve proje yazım süreçlerinizi kolaylaştırmak için uzmanlarla iş birliği yapabilirsiniz.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: