KOBİ’lere Can Simidi Niteliğinde Kredi!

Doğal afetlerin birçok KOBİ’yi olumsuz etkilediği açıkça ortada. Bu olumsuzlukların en aza indirgenebilmesi için bir süredir çalışmalar devam ederken KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt’un yaptığı açıklama KOBİ’lerin yüzünü güldürdü.  Acil Destek Kredisi Faiz Desteği Programı kapsamında, Trabzon’un Beşikdüzü ve Vakfıkebir ilçelerindeki sel felaketinden etkilenen KOBİ’lere, gerekli koşullar sağlandığı takdirde 50 bin lira üst limitli finansal destek sağlanacak ve kredi faizi KOSGEB tarafından finanse edilecek.

Sel, su baskını, zelzele, büyük kuraklık, anormal şiddette fırtına, genel grev, yangın, halk hareketleri ve terör gibi doğal afetlerden zarar gören KOBİ’ler için “Acil Destek Kredisi” programını geliştirdiklerini belirten Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, söz konusu nedenlerle mağdur olan işletmelere geçen yıl kredi faiz desteği vermeye başladıklarını söyledi. Cevahir Uzkurt, doğal afetlerden etkilenen KOBİ’lerin yaralarını sarmaya çalıştıklarına işaret ederek, “Acil Destek Kredisi’nden şu ana kadar 591 işletme faydalandı, 57,5 milyon lira kredi hacmine ulaşıldı ve 14,5 milyon lira faiz tutarı KOSGEB tarafından finanse edildi,” şeklinde açıklamada bulundu.

Daha önce Manisa’nın Soma ilçesinde 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciası ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki terör mağduru KOBİ’lerin Acil Destek Kredisi’nden yararlandığını anımsatan Cevahir Uzkurt, “Şimdi de Trabzon’un Beşikdüzü ve Vakfıkebir ilçelerinde sel felaketinden etkilenen ve bu durumu kaymakamlık tarafından belgelendirilen KOBİ’lere, uygun şartlarda finansal destek sağlanacak. İşletmenin, kredi programı kapsamında bankaya yaptığı başvurunun kabul edilmesi ve kredi kullandırılması durumunda faiz bedeli KOSGEB tarafından karşılanacak.” diye konuştu.

Ayrıca KOBİ’lerin Acil Destek Kredisi Programı kapsamında bankadan kullanabileceği kredi üst limitinin 50 bin lira olarak belirlendi.  Acil Destek Kredisi kapsamında teminat sorunu yaşayan KOBİ’ler Kredi Garanti Fonu AŞ’ye de başvurabilecek. Fiilen faaliyet göstermeyen, KOSGEB’e kayıtlı olmayan ve güncel KOBİ beyannamesi bulunmayan, 2016 ve bu yıl Acil Destek Kredisi faiz desteğinden faydalanan, Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenen desteklenebilecek sektörlerde faaliyet göstermeyen ve desteklerden yasaklanan işletmeler söz konusu programdan yararlanamayacak.

Acil Destek Kredisi desteğine başvurmak isteyen KOBİ’lerimiz, programa ilişkin detayları öğrenmek için bir danışmanla işbirliği yapabilirler.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: