Çalışan Kesime Can Suyu Olacak Düzenleme!

Milyonlarca çalışanın yüzünü güldürecek müjdeli haber Maliye Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre milyonlarca çalışanın maaşını artıracak düzenleme için düğmeye basıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın bakanlara; “Vatandaşlara dokunacak icraatlar yapın,” talimatı doğrultusunda; Maliye Bakanlığı, çalışanların maaşlarında artış sağlayacak vergi dilimleri ile ilgili düzenleme için çalışma başlattı.

Maaşlarda yapılacak düzenleme için ilk değişiklik verginin düşürülmesi ya da belli rakama kadar olan maaşlardan hiç vergi alınmaması olacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlar ile yaptığı toplantıda 180 günlük eylem planı dâhil yapılacak tüm proje ve icraatlarının vatandaşın hayatını kolaylaştıracak cinsten olması gerektiğini belirtmişti. Başbakan Binali Yıldırım’da Bakanlar Kurulu toplantısında Maliye Bakanı Naci Ağbal’a, “Vatandaş lehine olacak düzenlemelere odaklanın,” şeklinde açıklamada bulundu.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında da bu konu gündeme getirildi. Çalışanların maaşlarından alınan vergiler ile ilgili bir çalışma yapıldığı bilgisi verildi. Bu kapsamda 2 alternatif üzerinde duruluyor. Bunlardan ilki maaşlardan alınan verginin ilk diliminin % 15’ten % 10’a düşürülmesi şeklinde. Bu, bütün çalışanların maaşında bir artış sağlayacak. İkinci formül ise belli rakama kadar olan maaşlardan hiç vergi alınmaması bu rakamın ne olacağına ilişkin de alternatifli çalışmalar sürüyor.

Üzerinde ağırlıklı olarak durulan ise asgari ücretin brüt tutarı yani yaklaşık bin 800 lira civarı. Bu alınmadığı takdirde çalışanların maaşı toplam bin 600 lira civarında artış göstereceği söylendi. Henüz bu alternatiflerden hangisinin hayata geçirileceği belirlenmedi. Maliye Bakanlığı, söz konusu alternatifler ile ilgili gerekli hesaplamaları yapıyor. Çalışmalar şimdiden milyonlarca çalışanın yüzünü güldürecek cinsten.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: