KOSGEB’in Bu Yeni Atılımı KOBİ’leri Sevindirecek!


KOBİ’lere yeni imkânlar oluşturacak önemli bir görüşme gerçekleşti. Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO)’nun Bahreyn’de yürütmüş olduğu çalışmalar kapsamında, KOSGEB aracılığı ile Bahreyn ve Türkiye arasında ekonomik faaliyetlerin geliştirilmesi amacıyla iş birliği kararı alındı. İki ülke arasında yapılacak iş birlikleri neticesinde Bahreyn ve Türkiye KOBİ’leri arasında yeni iş imkânları oluşturulacak.

Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Teşkilatı (UNIDO)’nun Bahreyn Krallığı Direktörlerinden Dr. Hashim Suleiman Hussein 20.07.2017 tarihinde KOSGEB’e bir ziyarette bulundu. KOSGEB Başkan Yardımcısı Recep Ali ERDOĞAN tarafından kabul edilen Dr. Hussein, temel amacı gelişmekte olan ve ekonomisi geçiş aşamasında bulunan ülkelerin sanayileşmesine katkı sağlamak üzere UNIDO’nun Bahreyn’deki faaliyetleri kapsamında, KOSGEB ile iş birliği yapmak istediklerini ifade etti.

UNIDO Bahreyn Yatırım ve Teknolojiyi Destekleme Ofisi (ITPO) Direktörü Hussein, ofisin yatırım ve teknoloji anlaşmalarına aracılık etmesinin, ülkeler arası kalkınma dengesizliklerinin azaltılmasına da katkı sağladığını belirterek, inkübasyon sistemi, teknoloji tabanlı girişimci ve yatırımcının eşleştirilmesi, danışmanlık ve teknoloji bağlantılarının kurulması, tam teşekküllü ortak girişimlerin geliştirilmesi, iş planı hazırlama ve finansal bağlantılar yoluyla girişimcilere yardım sağlanması konularında uzmanlaştıklarını söyledi.  58 ülkede mukim ITPO Ofisleri arasındaki ağ alt yapısından bahseden Dr. Hussein, bu ağ vasıtası sayesinde, KOBİ’ler için mali destek ve bağlantılarıyla,  yatırım ve teknoloji transferinin teşvik edildiği şeklinde açıklamada bulundu.

KOSGEB yapılanması ve KOBİ Destek Mekanizmalarından bahseden Başkan Yardımcısı Recep Ali Erdoğan, KOSGEB olarak dost ve kardeş ülke Bahreyn ile iki ülke ilişkilerinin geliştirilmesi, bağların güçlendirilmesi ve KOBİ’lerin kalkındırılması için iş birliğine açık olduklarını söyledi. Ayrıca UNIDO gibi bir teşkilatın şemsiyesi altında ITPO altyapısını kullanarak İpek Yolu üzerinde bulunan ve hammadde açısından zengin kaynakları olan bölge ülke KOBİ’lerinin, Türk KOBİ’leri ile bir araya getirilmesinden, ortak yatırım ve iş birliği imkânları sunulmasından duyacağı memnuniyetini de ifade etti.

Türkiye – Bahreyn arasında gerçekleşen görüşmelerde, iş birliği platformunun oluşturularak bir an önce çalışmalara başlanması konusunda karar alındı. Çalışmalar sonuç verirse KOBİ’lere yeni yatırım ve iş imkânları için fırsatlar yaratılacak.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: