Yerli Bilgisayar Oyunlarına Yatırım Teşviki!

Oyun yazılım sektöründe devlet teşvikleri artıyor. Ekonomi Bakanlığı, oyun yazılım sektöründe Türkiye’nin merkez olması için özel çalışmalar yapıyor. Geçen yıl 500 milyon dolarlık gelir sağlanan oyun yazılım sektörü ile ilgili vergisel düzenlemeler getirilecek, teşvikler ve destekler verilecek. Bakanlık önümüzdeki döneme ilişkin ayrıca, 60 milyar lirayı bulan proje tabanlı yatırım teşviki sağlayacak.

Konuyla ilgili İran temasları sırasında değerlendirmelerde bulunan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, oyun yazılım sektörünün dünyanın yeni trendi olduğuna vurgu yaptı. Nihat Zeybekçi, “2016 yılında oyun ihracatı sadece 500 milyon dolar getirdi. Bu sektörde dünyada ki yerimize bakılınca bu konuda kabiliyetliyiz. Bu sektör bizim 180 günlük çalışmamızda da var. Biz bu sektörde dünyanın merkezi olmak gibi bir hedef koyduk. Teşvik ve destek verilerek dünyanın buraya gelmesini sağlayacağız. Para kazanılmasını sağlamak için bu alana özel vergi düzenlemeleri yapmalıyız. Bunlar için özel ortam oluşturmalıyız, diğer finansal işlemleri de olabildiğince rahatlatmalıyız. Çünkü para kazandığı zaman kimse vergi ödemek istemez” şeklinde açıklamada bulundu.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, bakanlığının 180 günlük eylem planı hakkında bilgi verdi. Nihat Zeybekçi, planının 2 başlık halinde olduğunu belirtti. Bu kapsamda ilk başlıkta yılsonuna kadar ulaşılacak hedeflere odaklandıklarını söyleyen Nihat Zeybekçi, oradaki ana mesajın ise ‘Bakanlığımızı kontrol edin, şunları yapacağız’ dediklerini ifade etti. Bu ilk başlığın 99 maddeden oluştuğunu söyledi. Bu çerçevedeki büyük hedefler arasında 60 milyar liralık bir yatırımı başlatmayı planladıklarını kaydetti. Yapılan diğer çalışmaları da şu şekilde ifade etti: “Dış ticarette hedefimiz ihracatta tarihi rekor olan 155 milyar doları geçmek. İhracatın ithalatı karşılama oranında serbest bölgeler, hizmet gelirleri ve bavul ticareti dâhil olmak üzere % 90’ı yakalamak ve sonra o oranı geçmek. Cari açıkla ilgili hedeften ayrılmadan, dış ticaretin de katkısıyla büyüme hedefinde ihracatın büyümeye katkısının % 2’nin üzerinde yıl ortalamasını tutturmak.”

Serbest bölgelerle ilgili çalışmayı da tamamlayacaklarını anlatan Nihat Zeybekçi, 3 yeni serbest bölge açılacağını söyledi. Bunlardan iki tanesinin İstanbul ve İzmir’de olacağı bilgisini veren Nihat Zeybekçi, “Diğeri sonra açıklanacak. 4’e ya da 5’e çıkabilir bu sayı. Bu yılsonuna kadar bitecek. Bu arada çalışmalarını sürdürdüğümüz ithalatı düşürücü bazı hedeflerimiz de var. Yakında onları da açıklayacağız” diyerek eylem planı hakkında bilgi verdi.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: