COSME Programı KOBİ’lere Taze Kan Sağlayacak!

Avrupa Birliği küçük çaplı şirketlerin yatırımlarını arttırarak gelişebilmeleri için bir takım finansman yardımları sunuyor. 2014-2020 yılları arasında geçerli olan COSME programı da bu yardımlardan biri. COSME, şirketlere sermayeye erişimi kolaylaştırarak ve banka garantileri sunarak yardımcı oluyor. Avrupa Yatırım Fonu (EİF) tarafından uygulamaya konulan finansal enstrümanlar birlikteki ve COSME programının geçerli olduğu diğer ülkelerdeki mali aracılar sayesinde girişimcilerle buluşturuluyor. COSME’nin banka garantisi enstrümanından şimdiye kadar Avrupa’da 140 bin KOBİ faydalandı.

Program başlatıldığında ortaya konulan bütçe (1,3 milyar Euro) finans aracıları sayesinde KOBİ’lerin 25 milyar Euro’ya kadar finansmana erişimini hedefliyordu. Bu meblağın Avrupa Stratejik Yatırım Fonu’nun (ASYF) ekstra garanti fonlarıyla arttırılması bekleniyor. www.access2finance.eu internet sitesi Avrupa Birliği’nin her ülkedeki ortak banka ve risk sermayesi fonlarına erişim sağlıyor.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da COSME programının danışmanlığını yapan Matthias Bischof, COSME programını kapsamında sundukları hizmeti şu şekilde anlattı: “Uzmanlaşmış ulusal bir banka olarak, öncelikli görevimiz şirketler için kapsamlı finansman olanakları sağlamak. COSME sayesinde bankalardan kolay kredi alınmasını sağlayan karşıt-garantiler sunabiliyoruz.”

Viyana’da COSME programından yararlanan bir fabrikada “akıllı ışık” üreten cam imalatı. Farklı ortamlara uyum sağlayabilen ve aynı zamanda doğal ışığı mükemmel bir şekilde taklit etme yeteneğine sahip “akıllı bir ışık”. Lightglass isimli firmanın ortak kurucularından Andreas Wiesmüller bu camların pencerelerde, kapılarda, asansörlerde, ameliyathanelerde ve aynı zamanda sürücüsüz otomobillerde kullanılabildiğiniz ve tüm bu ekosistemlerin her biri başlı başına bir milyar Euro değerinde bir pazar oluşturduğunu ifade ediyor. Çok sayıda uluslararası ödüle layık görülen bu teknoloji için on binlerce Euro değerinde yatırım yapıldı. Bu yatırımların bir kısmı COSME programının banka garantisi sayesinde finanse edildi.

Avrupa finansman programlarına kimler başvurabilir? Başvurular nereye ve nasıl yapılacak? Başvuru şartları neler? Gibi sorularınızın cevabını almak ve desteklerden yararlanabilmek için uzman ekiplerle iş birliği yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: