Yeni Devlet Teşvikleri Yerli Üretimin Önünü Açıyor

Ekonomi Bakanlığı, ekonomiyi yükseltecek 99 maddelik bir yol haritası hazırladı. Vergi teşviklerinden, oyun yazılımlarına kadar birçok alanda önemli hedefler ortaya koyan yol haritası İstanbul ve İzmir ile birlikte üç yeni serbest bölge açılmasını da içeriyor. İthalatı düşürmek ve ihracatta yeni rekorlara imza atmayı hedefleyen Ekonomi Bakanlığı 60 milyar liralık proje teşvikleri ile yerli üretimi arttırmayı amaçlıyor.

Ülkemizin özellikle ithalat kalemleri arasında birinci sırayı alan teknoloji ürünleri hem cari açığı arttırırken hem de ileriye dönük büyüme hedeflerini de olumsuz etkiliyor. Bu durumu dikkate alan Ekonomi Bakanlığı, özellikle teknoloji üretme hedefi olan projelere ciddi maddi destekler vermeyi ve teknoloji alanında tüketen ülke olmaktan çok üreten ülke konumuna yükselmeyi hedefliyor. Geçtiğimiz yıl 2 milyar dolarlık bir pazar olarak dikkat çeken e-ticaret sektöründe de dünyanın bir numaralı ülkesi olmayı hedefleyen Ekonomi Bakanlığı, e-ticaret alanında büyümeyi sağlamak için çeşitli vergi düzenlemeleri yapmayı planlıyor.

Gerek dünyada gerekse de ülkemizde son derece önemli bir alan haline gelen yazılım sektörünü geliştirmek için çalışmalar yürüten Ekonomi Bakanlığı, başta oyunlar olmak üzere yazılım üreticilerine maddi destek ve çeşitli olanaklar sunarak bu alanda da ülkenin hak ettiği kalkınmayı gerçekleştirmesinin önünü açmak istiyor.

Toplumun tüm kesimlerinin beklentilerine yanıt verecek şekilde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile hazırlanan 180 günlük eylem planının yaklaşık 260 proje icraattan oluşacağı ve dış ticaretten küçük işletmelere verilecek desteğe kadar birçok alanda başlıkların bulunacağı dile getiriliyor. Bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz’dan sonra açıklayacağı 180 günlük eylem planında, büyük şirketler ve işletmelerle birlikte vatandaşın günlük hayatına dokunacak çeşitli düzenlemelerin de duyurulması bekleniyor.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: