Yatırımcılar Projelerini Gerçekleştirecek TKDK Destekleyecek!

 


Çiftçilere Bursa İnegöl Belediyesi ve Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) iş birliği ile bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda TKDK İl Koordinatörlüğü tarafından IPARD-1 ve IPARD-2 desteklemeleri hakkında bilgiler verildi. Sani Konukoğlu Konferans Salonu’ndaki toplantıda, TKDK uzmanları, İnegöllü çiftçilere kısaltılmış adı IPARD olan katılım öncesi yardım aracı desteklemeleri hakkında detaylı bilgi verdi.

TKDK İl Koordinatörü Ömer Berksun, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun 2007 yılında 5608 sayılı kanunla standartların yükseltilmesi ve katılım öncesi yardım fonlarını kullanmak için kurulmuş bir kurum olduğunu ifade ederek “Tarım Bakanlığımızın yetkili kuruluşudur. Biz Bursa İl Koordinatörlüğü olarak 2012 yılında kurulduk. 2013 yılından bu zamana kadar 4 buçuk yıldır Bursa ilimizde % 75’i Avrupa Birliği fonlarını, % 25’i Türkiye Cumhuriyeti fonları olmak üzere dağıtmaya başladık. IPARD-1 programı 2016 yılı başında tamamlanmış oldu. Bizim IPARD programımız 3 sektörü kapsıyor. Programın amacı da yatırım yapan kişilere hibe desteği vermek. Birincisi hayvani yatırımlar, et ve süt ile ilgili işletmeler. İkincisi et, süt işleme merkeziyle ilgili yatırımlar ve soğuk hava deposu. Üçüncüsü de daha çok kırsal alanda yer alan nebati üretim, mantarcılık, arıcılık, zanaatkârlık, kırsal turizm su ürünlerinin yetiştirilmesiyle ilgili alanlar,” şeklinde açıklamada bulundu.

Kırsal Kalkınma ve Avrupa Birliği fonları desteklerini kullanmak isteyen girişimci, yatırımcı ve çiftçilerin çok iyi bir proje analizi yaptırmaları ve ne kadar bütçeyle ne kadar bir destek, hibe veya teşvik alacaklarını işi bilen uzmanlara hesap ettirmeleri, ön fizibilite ve analizden sonra uygun proje yazdırmaları yetkililer tarafından önerilmektedir. Uygun ve düzgün başvuru yapan herkes bu desteklerden faydalanabilmektedir.

Kobi-Line Haber Merkezi
www.kobi-line.com.tr

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: