Tarım Aletleri Üretiminde Yeni Gelişme

trm

Tarım Aletleri Üretiminde Yeni Gelişme

Türkiye’nin tahıl ambarı  Yozgat’ta İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından çiftçilere sağlanan yüzde 50 hibeli ekipman desteği ile ilde tarım aletleri üretimi arttı.

Yozgat 100. Yıl Sanayi Sitesi’nde tarım aletlerinden römork başta olmak üzere kazayağı, pulluk, ızgara, tırmık, patlatma ve diğer tarım aletlerinin üretimi yapılıyor. Tarım aletlerinin üzerine üretim yapan esnaflardan Mahmut Yılmaz ve Muammer Yılmaz  kardeşler, ilde 39 yıldır zirai aletler üzerine üretim yaptıklarını dile getirdi. Sanayide küçük yaşta kardeşi ile çırak olarak işe başladığını söyleyen Mahmut Yılmaz, “Yıllardır ilimizde römork üretimi yapıyorum. Tabii eskiden römork yapmak zordu, teknoloji şimdiki kadar ilerlememişti. Bir römork yapmak haftalarca zamanımızı alırdı. Şimdi ise değişen ve gelişen teknolojinin nimetlerinden bizler de faydalanıyoruz. Bir römorku iki günde yapıp teslim edebiliyoruz. Ürettiğimiz römorkları, Sivas başta olmak üzere çevre illere ve Türkiye’nin her yerine gönderebiliyoruz.” dedi.

Gelişen teknolojiyle birlikte zirai aletlerin de değiştiğini ifade eden Mahmut Yılmaz, “Ülkemizde gelişen teknolojik imkanlara bağlı olarak tarım aletleri de sürekli gelişiyor ve bu gelişmeye bağlı olarak bizler de buna ayak uydurmaya çalışıyoruz. Çiftçimiz kendisini yeniliyor. Atölyemizde eskiden 2-3 tonluk römork üretirken bugün 10-12 tonluk römork üretimi yapıyoruz. Devletimizin çiftçilere sağladığı yüzde 50 hibeli ekipman destekleri ile işlerimizde ciddi oranda bir artış oldu. Çünkü 10 bin liralık bir alete, ekipman almak isteyen çiftçimiz 5 bin lira ödüyor, diğer yarısı devlet tarafından hibe desteği olarak ödeniyor. Bu imkanla çiftçimiz yarı paraya ihtiyacı olan malzemeyi almış oluyor. Şu an bu desteklemeler sayesinde bizler de üretimimizi artırdık. Vatandaşlarımız, tarım aletleri için bir Konya ya da başka illere gitmesine gerek kalmadı. Kendi ilinde istediği malzemeyi uygun fiyata alabilir. Bizler üretimin yanı sıra isteyen vatandaşlarımıza da römork üzerine bayilik de veriyoruz.” diye konuştu.

Yozgat TSO Başkanı Metin Özışık’ta ilde tarım aletleri üretiminin son yıllarda daha yaygınlaştığını belirterek, “Yozgat’ımız konumu itibariyle Tarım ve Hayvancılığa daha uygun. Bizler bunu her zaman dile getirerek, hazırlanacak projelerle bu yönde üretime ağırlık verilmesini istiyoruz.” diye söyledi.

Kobiline Bilgi Merkezi 0850 495 55 66
Bizi Takip Edin; www.twitter.com/KobiLine
Bizi Takip Edin; www.facebook.com/kobi.line.kobidestekmerkezi

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: